10 juni 2024

Månadens mål i maj

Ettanföljarna har sagt sitt. Drömmålen från mittfältarna Yoas Yemane och Muhammad Abdallah Hussain har blivit framröstade till månadens mål i maj.

För andra månaden i rad höll Ettanfotbll sin omröstning om månadens mål. Efter omröstningen stängde visade sig att Yoas Yemane och Muhammad Abdallah Hussain vann med sina drömmål.

Mittfältaren i IFK Stocksund, Yoas Yemane, slog till med sitt drömmål i derbyt mot Täby FK. Yemane bröt in från vänsterkanten och knorrade in bollen bakom målvakten Leo Iacobaeus. Täby FK lyckades sedan hämta upp underläget till oavgjort.

- Jag kände direkt att jag fick en bra träff så självklart var det skönt att se bollen gå i mål. Sedan var det såklart extra kul att få göra ett drömmål i ett derby, men tråkigt att vi inte fick med oss tre poäng, Yemane.

I
hemmamötet mot serieledarna Falkenbergs FF bjöd Ljungskile SK:s mittfältare, Muhammad Abdallah Hussain, på ett Marco van Basten-liknande drömmål från utsidan av straffområdet. Efter en misslyckad rensning av Falkenbergsförsvaret dök Hussain upp och klippte till på volley.

- Det är kul att vinna månadens mål i Ettan Södra. Jag skjuter bara på instinkt när jag såg bollen komma i luften. Jag har tränat extra på avslut under träningarna, så det var kul att bollen gick in i mål, säger Hussain.

Se drömmålen nedan:

Dela

FLER NYHETER

23 april 2025
Under två dagar förra veckan samlades Ettanklubbarna i Göteborg och Stockholm för att ta del av föreläsning och workshop med Aldrig Ensam.
9 april 2025
Ettanfotboll lanserar nu Instegsmodell akademicertifiering.
3 april 2025
Introduktion till prissättning stod som tema för årets andra Ettan Talks.
VISA ALLA NYHETER