15 juni 2023

Ettanfotboll förlänger samarbetet med Playmaker.AI

Under våren 2021 ingick Ettanfotboll ett samarbete med Östersundsbaserade Football Analytics Sweden som sedan 2016 drivit en AI-baserad plattform för datainsamling från fotbollsmatcher. Nu väljer intresseorganisationen Ettanfotboll att förlänga samarbetet över säsongen 2023.

Säsongen 2021 utökade Ettanfotboll sin matchbevakning och datainsamling kring ligan. Analysverktyget Playmaker.AI var en del av satsningen när organisationen siktade på att skapa en ännu mer professionell bevakning och rapportering runt ligan.

- Playmaker.AI har visat sig vara ett centralt verktyg för oss i Ettan när det kommer till att bygga uppmärksamhet om alla ligans talanger, säger Johan Englund, ordförande i Ettanfotboll.

- Ettan är ju verkligen Sveriges mesta talangliga och Playmaker.AI hjälper oss att visa upp det med solid data. Tack vare det ser vi också flera övergångar där spelare tar klivit från Ettan uppåt och vidare i karriären.

Sedan samarbetet inleddes har flera Ettanklubbar anslutit sig till Playmaker.AI för att arbeta i AI-baserade analysverktyget, däribland Oskarshamns AIK, Lunds BK, Ängelholms FF, Sollentuna FK, IK Oddevold och IF Karlstad Fotboll.

- Vi är glada över att fortsätta samarbetet med Ettan och bidra till ökat intresse för de båda serierna samt mer insikter om lagen och spelarna som gjort att fler spelare värvats från Ettan, säger Joakim Plogell, grundare av Playmaker.AI.

För mer information - kontakta:

Johan Englund, ordförande Ettanfotboll
johan.englund@ettanfotboll.se
0708-16 61 16

Joakim Plogell, grundare Playmaker.AI
joakim@playmaker.ai
0705-74 47 55

Dela

FLER NYHETER

9 april 2025
Ettanfotboll lanserar nu Instegsmodell akademicertifiering.
3 april 2025
Introduktion till prissättning stod som tema för årets andra Ettan Talks.
2 april 2025
265 000 visningar på sociala medier. Det spektakulära frisparksmålet av Linus Lyck, anfallare i Jönköpings Södra IF, har gått viralt på sociala medier
VISA ALLA NYHETER