210530 Pokalen inför fotbollsmatchen i Svenska Cupen mellan Hammarby och Häcken den 30 maj 2021 i Stockholm. Foto: Johanna Lundberg / BILDBYRÅN / kod JL / MT0181

Svenska cupens första omgång är i full fart – av 32 matcher har 14 spelats. Vi går igenom läget för lagen från Ettan som nu har påbörjat cupspelet.

Qviding FIF – FC Trollhättan
Ettanmöte (och västgötaderby) i den första omgången där Göteborgarna skulle visa sig starkare. Matchen slutade 3-1 till Qviding efter avgörande mål i 77:e och 85:e minuten. Fyra dagar senare möttes lagen återigen men i ligaspelet och där vann Trollhättan med 3-2.

– Vi får 1-1 emot oss tidigt i andra halvlek och Qviding får tryck på oss, men vi klarar oss bra och har en jättechans till 1-2 innan vi tyvärr får både 2-1 och 3-1 på två felaktiga domslut, säger tränare William Lundin till klubbens hemsida.

Karlbergs BK – Täby FK
Division 2-laget Karlberg har varit och nosat på platsen till Ettan ett tag nu men i den första omgången av svenska cupen skulle man få se sig besegrade av Täby FK som just nu ligger sist i Ettan norra. Stockholmsmötet slutade 0-1 till Täby FK efter ett tidigt mål i den andra matchminuten. 

Ahlafors IF – Vänersborgs IF
När Ettanfotboll intervjuade Vänersborgs tränare, Andy Kilner, tidigare under våren berättade han att en av fjolårets skönaste segrar var mot Ahlafors IF. Nu skulle man få chansen att besegrade dem ännu en gång och det var en chans man tog. Matchen slutade 4-2 till Vänersborgs IF efter ett dramatiskt slutskede där man kvitterade i den 81:a minuten och utökade i matchminut 105+7 samt 105+15. Noterbart är att fem gula kort delades ut under övertiden. Totalt delades tio gula kort ut under matchen.

– Vi visste att Ahlafors är bra och det är mentalt starkt att vinna en sådan här match, även om benen var lite trötta i slutet, säger tvåmålsskytten Marwin Leidewall till klubbens hemsida.

Friska Viljor FC – Hudiksvalls FF
Hudiksvalls två mål i den första halvleken skulle bli numret för stort för Friska Viljor att överkomma. Trots en reducering från Friska Viljor i den 57:e matchminuten hade Hudiksvall ett säkert grepp om matchen och tio minuter senare kunde man även utöka sin ledning till 3-1. Hudiksvalls FF vidare i svenska cupen.

Enköpings SK – Sollentuna FK
Sollentuna skulle bjuda på en riktig målfest när man tog sig till Enavallen och matchen mot Enköpings SK. Sollentuna tog ledningen i första halvlek men hemmalaget skulle kvittera innan halvtid. Med 25 minuter kvar av matchen kom Sollentunas ledningsmål och när cirka kvarten återstod rann det iväg. Efter mål i 73:e, 77:e och 93:e slutade matchen med 5-1 till gästande Sollentuna FK.

Västra Frölunda IF – Utsiktens BK
Göteborgsderbyt stod länge i stiltje och efter 90 minuter stod det 0-0 i matchen. Det skulle dröja till den andra förlängningskvarten innan Utsikten, i matchminut 112, satte 1-0 genom Ylli Podrimcaku. Utsikten vidare, alltså.

IF Sylvia – Assyriska IK
Ännu ett intermöte mellan två lag från Ettan och denna match blev ett målkalas. Assyriska tog ledningen men 1-0 replikerades snabbt av Sylvia som bara efter en minut kvitterade till 1-1. I den andra halvleken tog Assyriska återigen ledningen men Sylvia svarade ännu en gång men denna gång med två snabba mål när man vände och tog ledningen. 3-2 slutade matchen till östgötarnas favör.

Värmbols FC – Örebro Syrianska IF
Värmbols FC tog ledningen i den 28:e matchminuten och behöll ledningen under stora delar av matchen. Det skulle dröja till minut 64 innan Örebro Syrianska fick in kvitteringen. Till örebroarnas förtret skulle 1-1 inte hålla länge då Värmbol direkt svarade med ännu ett ledningsmål bara minuten efter. Örebro Syrianska IF förlorar matchen med 2-1 och Värmbols FC är vidare i svenska cupen.

Skiljebo SK – IFK Haninge
Fjolårsraketen IFK Haninge har haft ett tuffare år hittills i Ettan och befinner sig på den nedre halvan av tabellen. Kännetecknande för laget i fjol var den starka målproduktionen. När man nu tog sig an Skiljebo SK i svenska cupen skulle man se sig själva bli nollade och förlora mötet med 1-0 efter att Skiljebo genom Jamaal Raage tog ledningen i minut 22. 

Tyresö FF – IF Brommapojkarna
Stockholmsderby på Tyresövallen vankades när Tyresö välkomnade Ettan norras tabelletta “BP”. Brommapojkarna skulle visa sig vara snäppet för starka och kopplade tidigt ett grepp om matchen. “BP” tog ledningen efter tolv spelade minuter och därefter rullade målen in. Efter ett självmål och ytterligare två mål, signerade Omar Faraj och Christer Gustafsson, klev man ut med bekväma 4-0 i paus. Stekhete Omar Faraj skulle sedan göra ännu ett mål i andra halvlek innan Brommapojkarna slog spiken i kistan med 6-0-målet i matchens slutskede. 

***

Kommande matcher

Nedan följer kommande matcher i svenska cupens första omgång där lag från Ettan deltar.

Kvarnsvedens IK – Sandvikens IF
30 juni, 19:00, Ljungbergsplanen.

Husqvarna FF – Skövde AIK
30 juni, 19:00, Vapenvallen.

Onsala BK – Lindome GIF 
30 juni, 19:00, Rydets IP.

Österlen FF – IFK Malmö
30 juni, 19:00, Skillinge IP.

FC Rosengård 1917 – Torns IF 
30 juni, 19:00, Heleneholms IP.

Kristianstad FC – Lunds BK
30 juni, 19:00, G:a Idrottsplatsen

IFK Luleå – Umeå FC
30 juni, 19:30, Nyabvallen.

IK Sleipner – Oskarshamns AIK
30 juni, 19:30, Platinumcars Arena.